| Material | 304# Stainless Steel |
|---|---|
| Inner Size | 400*400*400mm |
| Max Temperature | RT~200℃ |
| Inner Structure | 2 Stainless Steel Shelves |
| Controller | Touch Screen Programmable Controller |
| Warranty | 12 Months |
|---|---|
| Material | #SUS 304 Stainless Steel |
| Temp Range | 200-500 Centidegree |
| Voltage | 220/380V |
| Certificates | CE ISO |
| Drying Capacity | 500kg |
|---|---|
| Weight | 100kg |
| Heating Method | Electric Heating |
| Material | SUS304 |
| Temperature Range | 40~200°C |
| Name | Drying Oven Vacuum Chamber |
|---|---|
| Weight | Customized |
| Power Supply | 220V 50Hz |
| Accuracy | ±0.3C |
| Standard | ASTM ISO EN JS |
| Accuracy | ±0.5°C ±2.5%RH |
|---|---|
| Power | 1.2kw |
| Protection Class | Ip56 |
| Voltage | 110 V, 380 V, 415 V, 220V, 240 V |
| Temperature Range | -40~150℃ |
| Color | White And Blue |
|---|---|
| Uses | Environmental Test Chamber |
| Temperature Range | -70~+150C |
| Humidity Range | 20%~98% |
| Heating Speed | 3C/min |
| Temperature Range | -40°C~150°C(can Be Customized) |
|---|---|
| Refrigerater | French Tecumseh |
| Humidity Range | 20%~98% R.H |
| Capacity | 80L (or Customize) |
| Fluctuation | ±0.5°C ±2.5%RH |
| Power | 220V/380V |
|---|---|
| Color | Customize |
| Humidity Range | 20%~98% |
| Refrigerater | French Tecumseh |
| Fluctuation | ±0.5°C ±2.5%RH |
| Power | 220V/380V |
|---|---|
| Color | Customize |
| Humidity Range | 20%~98% |
| Refrigerater | French Tecumseh |
| Fluctuation | ±0.5°C ±2.5%RH |
| Type | Resistance Furnace |
|---|---|
| Warranty Of Core Components | 1 Year |
| Core Components | Engine |
| Weight (T) | 0.3 T |
| Applicable Industries | Manufacturing Plant, All Industries |