| Power Supply | AC220V,50/60Hz |
|---|---|
| Short Circuit Current | 0-1000a |
| Temperature Control | Normal Temperature ~ 150 ℃ |
| Temperature Control Accuracy | 0.1 ℃ |
| Temperature Uniformity | ± 2 ℃ |
| Temperature Range | - 10 ℃ ~ 100 ℃ |
|---|---|
| Analytical Accuracy | 0.1 ℃ |
| Temperature Fluctuation | ± 0.5 ℃ |
| Temperature Uniformity | ± 2 ℃ |
| Heating Rate | 3 ℃ / Min |
| Drying Capacity | 500kg |
|---|---|
| Weight | 100kg |
| Heating Method | Electric Heating |
| Material | SUS304 |
| Temperature Range | 40~200°C |
| Name | Drying Oven Vacuum Chamber |
|---|---|
| Weight | Customized |
| Power Supply | 220V 50Hz |
| Accuracy | ±0.3C |
| Standard | ASTM ISO EN JS |